Ülkeden Haberler

Cezaevlerine korona uyarısı: Toplu ölümler yaşanabilir

VAN – İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, koronavirüs salgınının cezaevlerine sıçraması halinde toplu ölümlerin yaşanabileceği uyarısında bulunarak, tutuklulara acil tahliye istedi.

Mezopotamya Ajansı / Cemil Uğur

Dünyayı tehdidi altına alan koronavirüs salgınında vakalar hızla artarken, en büyük risk oluşturan cezaevleri için kaygılar sürüyor. İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, cezaevlerinde riskin her geçen gün arttığını söyledi. Kamaç, “Cezaevlerinde bulunan her insan bu yaşamın bir parçasıdır. Koronavirüsle mücadele ettiğimiz böylesi bir süreçte cezaevlerine dönük herhangi bir önlemin halen alınmamış olması tedbirsizliktir. Bu virüs cezaevlerinde sadece bir kişiye bulaşsa ve bunun sonucunda ölüm olsa, bütün toplum bu ölümlerden sorumludur. Bundan kaynaklı da cezaevlerinin boşaltılması gerekiyor. Tutuklularında kendi yaşamları devam ettirmesi için kendi önlemleri alması için acilen bunun yapılması gereklidir” dedi.

HASTA TUTUKLULAR

Hasta tutukluların durumuna değinen Kamaç, “Uzmanlar tarafından insanların kalabalık yerlerde durmaması ve sosyal ilişkilerine ara verilmesi gerektiği söyleniyor ama bunun için önlemler alınmıyor. Cezaevi şartları bunun için uygun değil ve insanlar cezaevinde kendilerini koruyamaz” diye konuştu.

Tutukluların hayati tehlikesi olduğunu belirterek, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunan Kamaç, “Cezaevlerini boşaltmaları gerekir. Cezaevlerinde binden fazla hasta tutsak var. Aralarında durumu ağır olanlar da var. Sadece hasta tutsaklar değil, kim olursa olsun böylesi bir süreçte cezaevinde olması tehlikedir. İnsanların sağlık durumları pekte önemsenmiyor. Sadece bu süreçte değil, normal süreçlerde de bir hasta tutsağın cezaevinde tutulması suçtur, sağlık hakları ihlalidir. Her insan gibi tutukluların da sağlık haklarından yararlanmaları en insani haktır. Cezaevlerinde binlerce insanın kronik hastalıkları var. Bu vahim bir durum. Aynı zamanda diğer tutukluların da üzerinde ciddi olumsuzluklara yol açacaktır. Cezaevinde sadece bir ölüm olursa, bundan sadece Adalet Bakanlığı değil, toplumun tümü sorumludur” uyarısında bulundu.

Bunları da beğenebilirsin