Ülkeden Haberler

Vaka sayısı 10 olan Van’da halen insanlar sokaklarda

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla gözler 10 vakanın olduğu Van’a yönlendi. Birçok insan kendi tedbiri alarak evden çıkmaz iken birçok insan ise çalışmak zorunda olduğu için halen sokakta.
Özellikle 65 yaş üstüne başlatılan sokağa çıkma yasayı ise birçok yaşlı tarafından uygulanmıyor. Belediyeler tarafından parklardaki bankların bir kısmı sökülürken bir kısmı ise şeritle çembere alındı. İnsanlar halen parkların duvarında ve şerit çekilmiş bölgelerde oturuyor.

Kentin en önemli caddelerinden olan Maraş ve Cumhuriyet caddelerine baktığımızda eskiye oranla bir düşüş var ama insanlar halen caddede kalabalık yürüyor. İşyerlerin bir kısmı kapalı olan kentte özellikle bazı kafelerin halen okey oynatması ise dikkat çekiyor.

En yoksul kentlerden biri ona Van’da çalışmak zorunda olan insanlar, işçiler kahvesinde yan yana geliyor. Birgün çalışama evini geçindiremeyecek olan bu işçiler her gün o kahvede buluşarak, iş gelecek umuduyla bekliyor. Ortalama yaşın 40 olduğu yerde birçoğunda kronik rahatsızlıkları var.

Bunları da beğenebilirsin