Ülkeden Haberler

Erdoğan ve Trump görüşmelerinde çarpıcı notlar

HABER MERKEZİ-İkili görüşme ardından ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin S-400 konusunda kendilerini ciddi zorluklar çıkardığına dikkat çekti. Erdoğan ise Kürtleri “Kürtler ve Teröristler” olarak ikiye ayırdı. Kürtlerle bir sorunlarını olmadığına dikkat çeken Erdoğan, PYD-YPG’yi “Terör örgütü” olarak nitelendirdi. Erdoğan, güvenli bölge olarak belirledikleri sınır hattına binlerce Suriyeli göçmenleri yerleştireceklerine vurgu yaptı.

Yapılan görüşmenin ilk başlığı silah pazarlığı ile başladı. Tramp,”Türkiye’nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar yaşatıyor. Umuyorum çözmeyi başaracağız” derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “İstenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabiliriz” diyerek, Trump’la başlattıkları projenin hayata geçmesi halinde güvenli bölgeye geçişlerin artacağını belirtti.

Trump: Görüşme çok verimli geçti Serkan Gölge İçin teşekkür ediyorum

İki lider yaptıkları görüşmenin ardından Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.  Toplantıda ilk sözü alan Trump, toplantının çok verimli geçtiğine işaret ederek bir takım uzlaşmalarında yapıldığı sinyalleri verdi. Serkan Gölge’nin tahliye edilmesine ilişkin Erdoğan’a teşekkürlerini sunan Trump, “Kendisi gözaltındaydı. Bu güzel jestti. Teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu ABD için ve Türkiye için iyi haber. Türkiye herkesin bildiği gibi NATO müttefiki aynı zamanda ABD’nin çok önemli müttefiki. İki ülke arasında diplomasi, barış ve refahın olduğu gelecek için çok önemli. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Suriye’deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo’yu göndermiştim. Görüşmeler gerçekleştirmişti. O’brien de aynı şekilde sayın Erdoğan’la görüştüler. Buradaki görüşmeler çok başarılı oldu. O günkü görüşmelerde çok şey başardılar. Bu karmaşık durumun iyileştirilmesi adına gelişme kaydettiler. Ateşkes devam ediyor. Cumhurbaşkanına işbirliği için teşekkür ediyorum” dedi.

Erdoğan’ı Destekliyorum’

Trump açıklamasının devamında Türkiye’nin yapması gerekenleri yapmaya devam edeceğine vurgu yaparak şöyle devam etti. “Ben Cumhurbaşkanını çok destekliyorum. Ateşkes her ne kadar karmaşık da olsa ileriye doğru gidiyor. ABD ve Türkiye başka güvenlik konularında da birlikte çalışıyorlar. Türkiye, ABD’den sonra NATO’da en büyük ikinci ordu. Türkiye savunma harcamasını düzenli olarak arttırmaya devam ettirdi. 29 ülke arasında NATO’ya karşı yükümlülüklerini yerine getiren ülkelerden. Afganistan’daki misyona kararlı destek verdi. Buradaki ortaklık, DEAŞ’ın yıkılması için çok önemli oldu. Yakın zamanda El Bağdadi öldürüldü. Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu. Bunu takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına müteşekkiriz. İşbirliği, ticaret, savunma, askeri ekipman programlarımız devam ediyor. Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu Türkiye’de. F-35 için parçalar üretiyorlar. Türkiye’nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar ortaya çıkarıyor. Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız. Umuyorum çözmeyi başaracağız. Dışişleri Bakanları ve güvenlik danışmanları S-400 için görüşme yapmaya devam edecekler

 Erdoğan: Yeni bir sayfa açmakta kararlıyız

Trump’tan sonra söz alan Erdoğan, Yapılan görüşmenin samimi bir ortamda gerçekleştiğini ifade etti. Erdoğan,” İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumları konusunda sayın Başkanla karşılıklı irademizi teyit ettik. DEAŞ’a karşı mücadelenin sürdürülmesinin önemine değindik. Özellikle Bağdadi’nin ölümünün sonra süreçte cezaevinden kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ’lı tutuklu veya mahkumdur. Barış Pınarı Harekatında terörle mücadelede yeni ve önemli adım atmıştır. PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçılığına ağır darbe vurmuştur. PKK/YPG bu mutabakatı bozmak için askerlerimizi sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenliyor. Son 24 saat içinde terör örgütü tarafından tam 19 saldırı ve taciz gerçekleştirildi. Tel Abyad’da patlamada 13 sivil hayatını kaybetti. Suriye’de kalıcı çözüm bulabilmek için ABD ile mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz” dedi. Erdoğan konuşmasının devamında sözü tekrar silah ticaretine getirerek,“Sayın Başkan’a, istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum. Görüşmelerin hayırlı sonuçlar doğurmasını özellikle temenni ediyorum.”

Kürtler ve Terörsitler

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Trump’ın davet ettiği ABD’li senatörlerle bir araya geldi. Senatörlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, senatörlerin Kürtler ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Bir senatör ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Ermeni soykırımı ve Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarılarını hatırlatarak, “Bazı kaygılarımız var. S-400 sistemi F-35’lerle uyumlu değil. İkincisi Kürtler konusu. ABD’yle birlikte ortak düşmanlarımıza (IŞİD) karşı savaştılar. Ve konuda da ciddi kaygılar var. Türkiye’nin onlara karşı saldırıda bulunmamasını istiyoruz” dedi. Senatörlerin soruları üzerine tekrar söz alan Erdoğan:“Özellikle bir şeyi birbirinden ayırmamız lazım. Kürtler ve teröristler. Kürtler aynı zamanda benim vatandaşım. Dünyada en çok Kürdün yaşadığı yer benim ülkem. Sayın Obama döneminde Kobani’den ülkeme iltica eden Kürtlerin sayısı 350 bindir. Kimse bunları kabul etmezken biz kabul ettik. Sizin Kürt diye zikrettiğiniz PYD/YPG’dir. Bunlar terör örgütü. Bunlar PKK’nın yan kuruluşlarıdır. Ben size özellikle bazı belgeleri vermek istiyorum. Ferhat Abdi Şahin (Mazlum Kobani), Apo (Abdullah Öcalan) denilen bu bölücü terör örgütü başının aslında manevi evladıdır. Bunları bilmekte fayda var.”

‘Güvenli bölgeye bir milyon mülteci ’

Suriye’de güvenli bölge kurulmasını eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde teklif ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Uluslararası bir donörler toplantısıyla Suriye’nin kuzeyinde 444 kilometre uzunluk 32 kilometre uzunluktaki bölgeyi güvenli bölge olarak ifade edebiliriz. Bu güvenli bölgeye konutlarla birlikte 1 milyon mülteciyi yerleştirebiliriz. 1 milyon da Rakka-Deyrül Zor bu bölgeye yerleştirebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’de 4 milyon mülteci olduğunu söyleyen Erdoğan, “Şu anda bizde olan 4 milyon mültecinin 3 milyon 650 bini Arap, Keldani, Ezidi ve Hıristiyan. 350 bini de Kürttür. Bizim şu ana kadar yaptığımız yatırım 40 milyar dolardır. Bu süreç içinde Avrupa’dan bize gelense maalesef 3 milyar avrodur. Bu da bütçemize değil sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla Kızılay ve AFAD’adır” ifadelerini kullandı.

‘Avrupa yardımcı olmalı’

ABD Başkanı Donald Trump ise, “Türkiye’de 4 milyon mülteci bulunuyor ve Avrupa’da yardımcı olmalı. Çünkü bu 4 milyon kişi bırakılsa Avrupa’ya geçecekler ve umarım Avrupa yardımda bulunur” dedi. F-35 savaş uçakları ve Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin nasıl uyumlu hale getirilebileceği yönündeki soru üzerine Trump, “Bununla ilgili çok çeşitli alternatifler olabilir. Mutlaka bir yol bulunacak” yanıtını verdi.

 

Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen Lindsey Graham’ın da aralarında olduğu Cumhuriyetçi senatörleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeye davet etmişti. Görüşmeye Lindsey Graham, Tim Scott ve Ted Cruz’un katıldığı belirtildi.

Bunları da beğenebilirsin