Ülkeden Haberler

Charlie Chaplin ve Diktatörler

Charlie Chaplin’i çoğu biliriz. Hani şu Hitler bıyıklı adam. Aslında Hitler ondan özenmiştir bıyıklarını. Hitler zamanında Amerikan filmlerin Almanya’da gösterilmesini yasakladığı halde Charlie Chaplin’in filmlerini kendisi tek başına izlermiş. Böyle bir adam işte Charlie Chaplin.

Tarih 7 Ocak 1942 Charlie Chaplin Trt radyosuna konuşacak. Türk hayranları oldukça heyecanlı. Spiker sorar Charlie Chaplin cevaplar. En sonunda Chaplin Nasreddin Hoca’nın bir fıkrasını anlatmak ister. Ve anlatır.

Komşusu Hoca’nın kapısını çalar ve eşeğini ödünç ister. Hoca vermek istemez. O sırada ahırdan eşeğin anırması yükselir. Komşusu “Hoca utanmıyor musun yalan söylemeye” der. Hoca “Be adam, benim lafıma mı inanacaksın yoksa eşeğin anırmasına mı?” diye cevap verir. O ünlü oyuncu sözü şöyle bitirir; “İnsanlık karar versin. İnsanların sesini mi dinleyeceğiz yoksa eşeğin anırmasını mı?”…

Bu son sözü Vatan Gazetesinde manşet olur ve gazete 2 ay yayından kaldırılır.

Charlie Chaplin’in en komik filmlerinden biri de Altına Hücum filmdir. 1925 yılında çekilen sessiz filmi herkes beğenir.

Ama film 1942 yılında sesli olarak çekilince Charlie Chaplin koministlikle suçlanır. Büyük usta sıkıntılı günler geçirir. Ve ömrünün geri kalan 35 yılında sadece 4 film çekebilir.

Nasreddin Hoca fıkrasının ilginçliği sonra anlaşılır. Amerikada iktidarda Demokrat Rooswelt vardı. Demokrat parti amblemi de bir eşekti…

Sunay Akın

Bunları da beğenebilirsin