Ülkeden Haberler

Bilim insanları uyardı! Sarımsağı çiğ çiğ yerseniz…

GÜÇLÜ BİR ANTİBİYOTİK

Sarımsak, yemeklere tat vermesinin yanı sıra insan sağlığına olan katkıları sebebiyle çok uzun yıllardır alternatif tıbbın önemli bir ürünü konumundadır. Güçlü bir antibiyotik olması dolayısıyla pek çok hastalığın semptomlarının hafiflemesini sağlar. Bununla birlikte cilt sağlığı açısından da önemli bir doğal kaynak olarak nitelendirilir.

sarımsak faydaları ile ilgili görsel sonucu

SARIMSAK YUTMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsağı çiğ halde yutmak, yağının mikroorganizmalar üzerinde etki göstererek antibiyotik özelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Sarımsağın bu antiseptik işlevi, grip ve nezle gibi soğuk havaya bağlı olarak meydana gelen hastalıkların önüne geçer. Bununla birlikte astım, romatizma ve eklem enfeksiyonların gibi problemler dolayısıyla varlık gösteren semptomların etkisi de sarımsak sayesinde azaltılabilir. Ses kısıklığı, öksürük gibi problemler bu semptomların başlıcalıdır.

İlgili resim

KOLESTEROLÜ VE TRİGLİSERİT ORANINI DÜZENLEYİCİ ETKİSİ

Sarımsak, vücuda girdikten sonra terletici etki göstererek ateşin düşmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirip hücrelerin korunmasını sağladığına dair bulgularından söz etmenin mümkün olduğu sarımsağın bu etkileri, HIV virüsü ve menenjite karşı vücudun gösterdiği mücadeleyi destekler. Ayrıca kardiyovasküler sistemde meydana gelmesi muhtemel hastalıklar da sarımsağın kolesterolü ve trigliserit oranını düzenleyici etkisi sayesinde önlenebilir.

sarımsak faydaları ile ilgili görsel sonucu

TANSİYON DÜŞÜRÜCÜ BİR DOĞAL KAYNAK

Sarımsak, trombositlerin damarların içerisinde pıhtılaşmasını önler. Bu açıdan sarımsağın damar tıkanıklıklarını önleme konusunda önemli bir yardımcı olduğu söylenebilir. Ayrıca kan şekerini de dengeleyen sarımsak, tansiyon düşürücü bir doğal kaynak olarak bilinir.

İlgili resim

DAMARLARDA KORUMA SAĞLAR

Vücudun içerisinde bulunan antioksidanların sayısının çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan serbest radikallerin sayısından az olması oksidatif stres olarak açıklanır. Oksidatif stresin artması halinde damarların çeperinde plak oluşumlarına rastlanabilir ya da halihazırda varlık gösteren plakların hacminde büyüme söz konusu olabilir. Sarımsağın içeriğinde yer alan sülfür, oksidatifin stresin azalmasını sağlarken serbest radikallerin sebep olduğu tahrip edici etkilere karşı damarlarda koruma sağlar.İlgili resim

(SABAH)

Bunları da beğenebilirsin