Ülkeden Haberler

Eritreli milli futbolcular bir kez daha ülkelerinden kaçtı

Afrika ülkesi Eritre’nin milli futbol takımı, Botswana ile yaptıkları maçtan sonra Botswana’ya iltica istediğinde bulundu.

 

Afrika ülkesi Eritre’nin milli futbol takımı, Botswana ile yaptıkları maçtan sonra Botswana’ya iltica istediğinde bulundu.

Ülkelerindeki yaşam koşullarından memnun olmadıkları için müsabakaya gittikleri Angola, Ruanda ve Uganda’dan geri dönmeyerek iltica telabinde bulunan Eritre milli takımının oyuncuları bu kez Botswana’dan geri dönmeyerek iltica talebinde bulundu.

Daha önce 2007’de Angola’da, 2009 yılında Kenya’da, 2011 yılında da Tanzanya’da, 2012’de Uganda’da ve 2015 yılında da Ruanda ile oynanan maçlar sonrasında ülkelerine dönmeyerek iltica talebinde bulunan Ruanda Milli Futbol takımı oyuncuları bu kez de Botswana ile yaptıkları maç sonrası iltica etmek istediklerini belirterek ülkelerine dönmediler.

İltica etmek için Botswana hükümetine başvuruda bulunan 11 futbolcu, polis merkezinde tutuluyor.

Afrika kıtasının sorunlu ülkesi Eritre, kısa süre önce Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘İnsan Hakları Raporu’nda kendine yer bulmuştu. Rapora göre Eritre hükümeti, insan hakları suçu işliyor. Bu yüzden her yıl on binlerce Eritreli, ‘can güvenliğinin tehlikede olması’ gerekçesiyle ülke sınırları dışına çıkarak sığınmacı olmak istiyor.

Ülkelerindeki yaşam koşullarından memnun olmadıkları için müsabakaya gittikleri ülkelerden geri dönmeyen Eritre milli takımının oyuncular ya kayıplara karışmış ya da iltica talep etmişti.

Bunları da beğenebilirsin