Ülkeden Haberler

Türbedeki mezar boş çıkınca köylüler cenazeyi aramaya başladı

Arabistan’da İslamiyeti ilk kabul edenlerden ve sahabe olduğu iddia edilen Abuzer Gaffari için yapılan türbedeki mezar boş çıktı.

Batman kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Çayüstü (Beda) Köyü’nde bulunan ‘Abuzer Gaffari Türbesi’nde gerçekleştirilen kazılar sonrası cenaze çıkmaması köylüleri şaşkına çevirdi.

Yüz yılı aşkın bir zamandır bölgeye gelen kişilerin uğrak yerlerinden biri olan Abuzer Gaffari Türbesi, Ilısu Barajı sularının yükselmesi nedeniyle su altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalması nedeniyle köylüler türbenin taşınması için yetkili mercilere başvurdula.

Köylülerin başvurusunu değerlendiren Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Türbenin taşınması kararının çıkmasının ardından sahabelerden Abuzer Gaffari’nin cenazesinin bulunduğuna inanılan mezarda gerçekleştirilen 2 günlük kazı çalışmasında cenazeye ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Köylüler ve yöreye gelen birçok kişinin duruma inanmakta zorlandığını, hatta mezarın olabileceği başka yerlerde de kazı yapılması isteğinin kendisine iletildiğini belirten Çayüstü Köyü Muhtarı Mesut Ekinci, köylülerin ve inananların büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Köydeki türbenin uğrak bir inanç alanı olduğunu belirten köy muhtarı Mesut Ekinci, şunları söyledi:

Mezarın Boş Olduğuna Köylüleri İnandıramıyoruz

” Köylüler bir süre önce bana müracaat edip, türbenin daha yüksek yere çıkmasını istedi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne türbenin taşınması için başvuruda bulunduk. Başvurumuzun kabul edilmesinin ardından jandarma gözetiminde 7 kişilik arkeologların da içinde bulunduğu bir ekip, türbede kazı çalışması başlattı. 2 gün süren kazılarda, mezarlık alanda hiçbir bulguya rastlanılmayınca biz de adeta donup kaldık. Köylüler bu duruma inanmak istemiyor. Mezarın yeri başka yerdedir diye neredeyse bu kazı çalışmalarını devam ettirmek isteyenler oldu.”

Bunları da beğenebilirsin