Ülkeden Haberler

MLSA’dan gazeteciler için acil tahliye başvurusu

Medya ve Hukuk Çalışmaları (MLSA) avukatları, temsil ettikleri tutuklu ve hükümlü durumda bulunan beş gazeteci ve bir aktivist için yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı cezaevlerinde gereken önlemler alınmadığı gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu. MLSA, Söz konusu başvuruyu resmi hesaplarından paylaştı.

Çoğunluğu gazeteci olmak üzere 56 kişiye hukuki destek sağlayan MLSA’nın avukatları, cezaevinde bulunan müvekkilleri gazeteciler Aziz Oruç, Nedim Türfent, Oğuz Usluer, Uğur Yılmaz, Ziya Ataman ve aktivist Patrick Kraicker için tahliye talebinde bulundu.

18 Mart tarihinde ilgili mahkeme ve savcılıklara yapılan başvurularda, COVID-19 ile ilgili olarak “yaşanan durumun vahametine bakıldığında ve cezaevlerindeki hijyenik koşullar dikkate alındığında geri dönülmesi zor zararların ortaya çıkacağına” dikkat çekildi.

Başvuruda sağlıklı çevre hakkını koruyan Anayasa’nın 56’ıncı Maddesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Avrupa Cezaevleri Kuralları Hakkında 2006 tarihli tavsiye kararına atıf yapılarak Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 109’uncu Maddesi’nde sayılan tedbirlere başvurularak müvekkillerin ileride telafisi imkansız hale gelecek bir tehlikeden geçici olarak korunmalarının sağlanması istendi.

TAHLİYESİ İSTENEN GAZETECİLER

MLSA’nın hakkında tahliye talebinde bulunduğu gazeteciler “örgütü üyeliği” suçlamasıyla aldığı cezası Ekim 2019’da onanmış olan eski Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Türfent, “örgüt üyeliği” konulu dosyaları yargıtayda bekleyen Habertürk TV eski koordinatörü Usluer ve eski Bitlis Belediyesi Basın Birimi sorumlusu Yılmaz, Alman vatandaşı aktivist Kraicker; dosyası istinaf mahkemesinde bekleyen DİHA muhabiri Ataman ve “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Roj News editörü Aziz Oruç.

Tutuklu gazetecilerden Türfent ve Ataman Van Cezaevi’nde; Oruç Patnos Cezaevi’nde, Usluer Silivri Cezaevi’nde, Yılmaz Elazığ Cezaevi’nde, Kraicker ise Maltepe Cezaevi’nde bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin