Ülkeden Haberler

Evde kalırsak açlıktan ölürüz

VAN – Koronavirüs tehdidine karşı “Evde kal” uyarılarına rağmen Van’da sokağa çıkan bazı yurttaşlar, “Biz de evde kalmak isteriz; ama çalışmazsak açlıktan ölürüz” diyerek, devletin kendilerini çözümsüz bıraktığına dikkati çekti.

 

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınından (Kovid-19) ölenlerin sayısının giderek arttığı İran’a sınırı bulunan Van’da yurttaşlar “Evde kal” uyarılarına rağmen sokaklarda olmayı sürdürüyor. Dışarı çıkmamayı tembihleyen yetkililere seslenen yurttaşlar, “Evde kalmak isteriz ama çalışmadan olmuyor. Yoksa açlıktan ölürüz” diye belirtti.

 

‘DURUMUM OLSAYDI ŞİMDİ EVDE OLACAKTIM’

 

Yaklaşık 20 yıldır üç tekerlekli arabasıyla yük taşıyarak geçimini sağlayan Abdullah Dayan, çalışmak zorunda olduğunu belirterek, “Eğer durumum olsaydı şimdi evimde olacaktım. Keyfime dışarı çıkmıyorum. Mecbur olduğum için dışarı çıkıyorum. Ben de biliyorum salgın bir hastalığın olduğunu; ama çalışmak zorundayım. Evimde tek çalışan benim. Hastalıktan korunmak için evde kalırsam bu sefer açlıktan ölürüz. Çalışmazsam çocuklarım ne yiyecek?” diye sordu.

 

‘ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM’

 

Devletin “Evde kal” önlemine göre yurttaşlara destek olması gerektiğini söyleyen Dayan, “Yardım devletin inisiyatifine kalmış. Ben önlem olarak sadece eldiven takıyorum. Maske takmıyorum. İnsanların çoğu bunun bir yalan olduğunu söylüyor; ama öyle değil. Önlem gerekli olan bir şeydir. Kişi kendi önlemini alması lazım. Hastalıkla ilgili yapılan açıklamaları dinlemek lazım. Dışarı çıkmayın diyorsa çıkmamak lazım. Ama ben mecburen çıkmak zorundayım. Benim dışarıda olmam çocuklarım için de tehdit oluyor. Sonuçta bu bulaşıcı bir hastalık. Evlerimiz kalabalık olur ve hep iç içeyiz. Bunun olmamasını isterdim ama başka seçenekte yok” şeklinde konuştu.

 

‘ÇALIŞMAYANLARA DÖNÜK EKONOMİK ÖNLEM ŞART’

 

Uzmanların uyarısını ciddiye aldığını ama bir yandan da çalışmak zorunda kaldığını ifade eden emlakçı Salih Aktar ise yaklaşık 5 aydır iş olmadığı için zorlandıklarını söyledi. Hiç değilse şu dönemde ekonomik önlem alması gerektiğini belirten Aktar ise “Ben emlakçiyim ve 5 aydır da iş yapamadım. Her gün geliyorum iş yok tekrar öylece eve gidiyorum. İş için geliyorum yoksa ben de evde olmayı isterdim. Evde olmayı kim istemez ki; ama işin aslı öyle değil. Çalışmadan olmuyor. Ev sonuçta senden bir şeyler bekliyor. Ben bunu çok rahat söyleyebilirim, Van esnafı 5 aydır doğru düzgün iş yapmadı ki şimdi eve kapansın. Devletin aldığı önlem yok ekonomik açıdan. Diğer devletlerin önlemleri hat safhada. Ama bizim devlet önlem alamda çok geride kaldı” diye ifade etti.

 

‘ÖNLEM OLARAK BOL BOL ELİMİZİ YIKIYORUZ’

 

İnşat işçisi olan Ali Haydar Eco da aylardır işsiz olduğunu dile getirerek, “Bir şeyler almaya geldim. Biz önlem olarak ailecek bol bol el yıkıyoruz. Kolonya kullanıyoruz. Bizim yaşlılar hastalığı pek takmıyor. Korku var ama evde de olmak belli bir süre sonra çekilmez oluyor” dedi.

 

Mezopotamya Ajansı

Bunları da beğenebilirsin