Ülkeden Haberler

Protestolarının büyüdüğü ABD’de Trump’tan tehlileki çağrı

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis polis departmanında görevli Derek Chauvin’in diziyle boynuna bastırarak öldürdüğü George Floyd cinayeti sonrasında başlayan protesto gösterileri Beyaz Saray önüne kadar sıçradı.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray önünde düzenlenen protestolara ilişkin ABD Gizli Servisi’ni överek “Daha güvende hissedemezdim” diye konuştu.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Trump, “Profesyonelce idare edilen Beyaz Saray’daki “sözde” göstericilerin George Floyd’la pek bir işi yoktu. Sadece sorun oluşturmak için oradaydılar. Gizli Servis onlarla kolayca başa çıktı. Bugün, anladığım kadarıyla Beyaz Saray’da bir MAGA (Make America Great Again) gecesi olacak” dedi. Açıklamalarına devam etmekte olan ABD Başkanı “Bunlar George Floyd ile ilgisi olmayan “Organize Gruplar”. Üzücü!” dedi.

Daha sonra bir mesaj daha paylaşan Trump, Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey’i hedef alarak, “Bu kadar zayıf savunulan bütün bu yerler nasıl Liberal Demokratlar tarafından yönetiliyor? Sert ol ve savaş (ve kötü olanları tutukla)” diye konuştu.

MAGA NEDİR?

Trump’ın seçim sloganı olan Make America Great Again (Amerika’yı yeniden büyük yap) kısaltması olan MAGA gecesi ifadesi, Trump’ın kendi destekçilerini Beyaz Saray önüne çağırması biçiminde yorumlandı.

ABD’de George Floyd’un ölümünün ardından pek çok şehirde başlayan gösteriler sebebiyle sokaklardaki gerginliğin hala devam ettiği bildiriliyor.

MİNNEAPOLİS’TE BÜYÜK PROTESTO BEKLENİYOR

ABD’de 46 yaşındaki siyahi George Floyd’un polis tarafından gözaltına alındıktan sonra diziyle boynuna bastırarak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterilerini bastırmak için Ulusal Muhafız birlikleri konuşlandırılıyor.

Protestoların günlerdir devam ettiği Minneapolis kentinin bağlı olduğu Minnesota eyaletinin Valisi Tim Walz, Cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada, “Gösterileri mümkün olan en hızlı biçimde bastırmayı hedefliyoruz” dedi.

Eyalet genelinde Ulusal Muhafız birliklerine bağlı 13 bin 200 asker bulunuyor.

Floyd, Pazartesi günü sahte para ile alışveriş yapmak istediği gerekçesi ile gözaltına alınmak alınırken, yere yatırılıp polis memuru Derek Chauvin’in diziyle boğazına bastırması sonucu yaşamını yitirmişti. Olayın videosu, büyük bir infial yarattı. Chauvin, önce görevden alındı, daha sonra “adam öldürme” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ancak Chavin’in gözaltına alınması protestoları sakinleştirmeye yetmedi. Minneapolis kentinde dün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine karşın binlerce kişi protesto eylemleri düzenledi.

Minnesota Kamu Güvenliği Bölümü Komiseri John Harrington, dün gece “on binlerce kişinin” sokaklara döküldüğünü ve bugüne dekki en büyük protesto eyleminin düzenlendiğini söyledi.

Protestocular, Cuma akşamı da bazı binaları ateşe verdi. Olaylarda bir banka, bir restoran ve bir benzin istasyonu tahrip edildi. Vali Walz, Cumartesi günü daha büyük eylemlerin düzenlenebileceği uyarısı yaptı. Walz, “Sanırım, bu gece yapılacakların yanında bugüne dek gördüklerimiz hiçbir şey olacak” dedi.

Haberler.com

Bunları da beğenebilirsin