Ülkeden Haberler

Netenyahu: Kürdistan bayrağına kampanyasına destek verdi

Netanyahu, change.org’dan başlatılan kampanyaya destek vererek Kürdistan Bayrağının dünya bayrakları emojisine eklenmesini istedi.Netenyahu’nun bu davranışı sosyal medyayı ikiye böldü. Kürt karşıtı kesimler Netenyah’yu pravakatörlükle suçladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Kürdistan Bayrağının emoji olması için başlatılan kampanyaya destek verdi.

Netanyahu, “Kürdistan bayrağını emojiye eklenmesini talep ediyoruz!” dedi.

 

Netenyahu’nun yaptığı bu paylaşım Kürt karşıtlarının tepkisine yol açtı. Paylaşımın altına, Israil’ide kapsayan geniş bir Türkiye haritası paylaşılarak, “hepinize yetecek kadar mezar var” gibi ifadelerin yer verilmesi dikkat çekti.

Bedirxan Hessin adlı Kürt aktivist, diğer iki arkadaşı ile birlikte, dünyadaki sorunların çözüm ve değişimi için insanlara imza kampanyası düzenleme imkanı veren change.org sosyal medya platformundan Kürdistan bayrağının sosyal medyada kullanılan emojiler içerisinde yer alması için imza kampanyası başlatmıştı.

2019 yılı sonlarında change.org’da Kürdistan bayrağının emoji olması için başlatılan kampanyanın metninde “Kendi bağımsız ülkelerini isteyen 40 milyondan fazla Kürt var, cep telefonlarımızda kendi bayrak emojilerimiz olmasını isteriz” ifadelerine yer veriliyor.

Kampayna kapsamında şimdiye kadar 86 bin 80 imza toplanmış durumda…

Kürtlerin bu imza kampanyasına yoğun katılması halinde Kürdistan bayrağının emojisi tüm devletlerin olduğu gibi sosyal medyada yerini alabilecek.

Kürdistan resmi alan kodu almıştı

Daha önce Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Bilgi Tekonolojileri Kurumu Başkanı Hiwa Efendi, Kürdistan bayrağının emoji olabilmesi için Küridstan’ın bağımsız bir ülke olması gerektiğini belirtmişti.

Hiwa Efendi, 2017’de Kürdistan Bölgesi’nin internet ülke üst seviye alan adı “.krd” domain alması için çalışmalar yürütmüştü.

Covid-19 veri sayfası, emoji yerine Kürdistan bayrağı paylaşmıştı

Dünya genelinde koronavirüs ile ilgili güncel bilgi paylaşan ABD merkezli “Coronavirus Updates” adlı Twitter sayfası, Kürdistan için emoji olmadığı için, büyük bir bayrak fotoğrafı ile bilgileri paylaşmıştı.

 

Bunları da beğenebilirsin